"Казкою" Явненського лісу називають вольєр з утримання оленів Баранівського лісмисгоспу. Воно й не дивно: зустріти в поліських лісах стадо з кількох десятків плямистих красенів - хіба не диво?
Нині у вольєрі утримується 36 дорослих особин оленя плямистого.
"Курчат рахують восени, - напівжартома каже мисливствознавець Баранівського лісгоспу Олександр Рибак, - а оленят ми рахуємо аж навесні – бо молодняк досить важко переносить нашу зиму, особливо багатосніжну. Однак щороку ми маємо приплід у вольєрі з 10-12 голів. Минулого року (відповідно до ліміту на добування мисливських тварин) 15 голів оленя реалізували для переселення в інші регіони".
За весь час функціонування вольєра було вирощено і реалізовано близько сотні особин оленя плямистого мисливським господарствам Житомирської, Вінницької, Запорізької, Полтавської, Київської та інших областей.
Утримання вольєра потребує значних затрат, лише за 2015 рік вони становлять 206 тис. грн. Кормова база тут за 30 років виснажена, тому доводиться закуповувати та завозити для підгодівлі оленів зернові та зерновідходи. На вольєрі позмінно працюють троє доглядачів, в обов’язки яких входить як охорона так і підгодівля оленів. Надходження від реалізації оленів покривають затрати лише на 30-50 % .
Благородних та плямистих оленів до баранівських лісів було завезено ще в 1985 році. Саме тоді на території Явненського лісництва було виділено ділянку лісу площею 1,5 га для тимчасового утримання 10-15 голів оленів. Одночасно було відведено ділянку лісу площею 38 га для побудови вольєри.
Варто зауважити, що молодняк, завезений з Херсонських степів почувався не зовсім комфортно в наших краях: із-за переміни клімату, кліща, гнуса був відпад. Враховуючи економічну сторону господарювання, було вирішено віддати перевагу розведенню оленя плямистого. А існуюче стадо оленів благородних було випущено із вольєри в вільні угіддя, де вони успішно акліматизувалися і прижилися.
За короткий період (1988-1993) чисельність оленя плямистого в вольєрі досягала 87 голів. Прийшлося розширити площу вольєри до 56 га. Утримувати таку кількість тварин було накладно. Тому прийняли рішення сформувати маточне поголів’я з метою подальшого розведення і реалізації оленів, а решту випустити в вільні угіддя.
Таким чином фауна зони діяльності державного підприємства “Баранівське лісомисливське господарство” поповнилося двома видами диких тварин, які до цього часу тут не водилися. Більше того, вольєр став візитівкою Баранівського району, за роки його існування тут побували із екскурсіями тисячі людей, аби помилуватись “казкою” Явненського лісу.
Прес-служба ЖОУЛМГ
Немає коментарів:
Дописати коментар